Ազգային ժողովի արտահերթ նստաշրջանը
ՀՀ Սահմանադրության 70-րդ հոդվածի համաձայն` ԱԺ պատգամավորների նախաձեռնությամբ հունիսի 16-ին գումարվեց Ազգային ժողովի արտահերթ նստաշրջան:
ԱԺ պատգամավորները քվեարկությամբ հաստատեցին մի շարք օրենքների նախագծերի քննարկման հատուկ կարգի մասին եւ «2008 թ. մարտի 1-2-ին Երեւան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների եւ դրանց պատճառների ուսումնասիրության ԱԺ ժամանակավոր հանձնաժողով ստեղծելու մասին» ԱԺ որոշման նախագծերը:
Այնուհետեւ Ազգային ժողովը քննարկեց ժամանակավոր հանձնաժողովի կազմում խմբակցություններում չընդգրկված պատգամավորի ընտրության հարցը. հանձնաժողովի անդամ ընտրվեց ԱԺ պատգամավոր Լյովա Խաչատրյանը:
Ազգային ժողովի նախագահ Տիգրան Թորոսյանը հիշեցրեց, որ ԱԺ խմբակցությունները երկուական պատգամավորների թեկնածություններ պետք է առաջադրեն. հանձնաժողովի ձեւավորվելուց հետո եռօրյա ժամկետում հանձնաժողովը խորհրդակցական ձայնի իրավունքով աշխատանքներին մասնակցելու հրավեր  կուղարկի արտախորհրդարանական քաղաքական ուժերին:
Ազգային ժողովը քննարկեց «ՀՀ կառավարության կառուցվածքի մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը, որը ներկայացրեց ՀՀ արդարադատության նախարար Գեւորգ Դանիելյանը: Բանախոսը տեղեկացրեց, որ կառավարության կառուցվածքում մեկ փոփոխություն է տեղի ունեցել. գործող 17 նախարարությունները համալրվել են եւս մեկով` ՀՀ սփյուռքի հարցերի նախարարությամբ, որը ՀՀ կառավարության կառուցվածքում կընդգրկվի եւ կգործի 2008 թ. հոկտեմբերի 1-ից:
Օրինագծի վերաբերյալ ԱԺ պատգամավորների ելույթներում կարեւորվեց նոր նախարարության ստեղծումը, սակայն առաջարկություններ եղան փոխել անվանումը եւ կոչել սփյուռքի հետ կապերի նախարարություն, իսկ Վահան Հովհաննիսյանն առաջարկեց «ՀՀ սփյուռքի հետ կապերի եւ հայրենադարձության նախարարություն» անվանումը:
Ներկայացնելով «Օրինաց երկիր» խմբակցության տեսակետը` Հովհաննես Մարգարյանը կարեւորեց նախագիծը եւ նկատեց, որ առաջին անգամ է խորհրդարանում քննարկվում ՀՀ կառավարության կառուցվածքի վերաբերյալ նման օրինագիծ: Խմբակցությունը նույնպես նպատակահարմար է գտնում նախարարության անվանումը փոխել եւ կոչել սփյուռքի հետ կապերի նախարարություն: «Օրինաց երկիրը» կողմ է քվեարկելու այս նախագծին:
Եզրափակիչ ելույթում ՀՀ արդարադատության նախարարը, մասնավորապես անդրադառնալով նախարարության անվանման հարցին, նկատեց, որ եթե Ազգային ժողովը պնդի, որ առաջարկվող անվանումը ավելի «տարողունակ» է, ինքը անձամբ դեմ չի լինի այդ առաջարկին, թեեւ ներկայացված անվանումը լիովին համապատասխանում է նախարարության գործառույթներին:
Ազգային ժողովը քննարկեց նաեւ ԱԺ պատգամավորներ Հրանուշ Հակոբյանի, Կարեն Կարապետյանի, Հրայր Կարապետյանի, Դավիթ Հարությունյանի, Հեղինե Բիշարյանի եւ Ավետ Ադոնցի հեղինակած «Եվրոպայի Խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի թիվ 1609 բանաձեւի առաջարկությունների կատարման վերաբերյալ» Ազգային ժողովի հայտարարության նախագիծը, որը ներկայացրեց համահեղինակ Հրանուշ Հակոբյանը: Իրենց ելույթներում ԱԺ պատգամավորներ Արմեն Մարտիրոսյանը, Ստյոպա Սաֆարյանը, Զարուհի Փոստանջյանը, Անահիտ Բախշյանը եւ Լարիսա Ալավերդյանը պարտավորությունների կատարմանը վերաբերող հայտարարության մեջ նշված որոշ դրույթներ անիրական համարեցին, կատարված քայլերը` թերի եւ ոչ հետեւողական:
Պատգամավորներ Արտաշես Ավոյանը, Ռաֆիկ Պետրոսյանը եւ Արմեն Աշոտյանը նկատեցին, որ հայտարարության բովանդակությունը համահունչ է կոալիցիայի ներկայացրած հիմնադրույթներին, որոնք մեր երկրի առաջընթացի կարեւոր պայմաններն են: Դրանք  բխում են ոչ միայն ԵԽ-ի առջեւ ստանձնած պարտավորություններից, այլեւ մեր երկրի առաջընթացի ու ժողովրդի հանդեպ պատասխանատվության գիտակցումից ու վճռականությունից:
Վիկտոր Դալլաքյանի գնահատմամբ մենք առաջընթաց ապահովող քայլեր պետք է անենք ոչ թե ուրիշների պարտադրանքով, այլ ելնելով մեր շահերից:
Հայտնելով «Ժառանգություն» խմբակցության տեսակետը` Վարդան Խաչատրյանը տեղին համարեց հիշատակել  չինական  իմաստուն մի միտք. «Երբ երիտասարդ էի, լսում էի մարդկանց ու հավատում նրանց ասածներին, երբ իմաստնացա, լսում էի մարդկանց ու նայում նրանց գործերին»: «Ժառանգությունը» ուշադիր հետեւելով պարտավորությունների կատարման ընթացքին` տեսնում է, որ հիմնախնդիրների մեծ մասը մնում են չլուծված, իշխանությունները եւ քաղաքական կոալիցիան երկրի զարգացումն ապահովող հետեւողական ու նպատակային քայլեր չեն ուզում կատարել: Նա տեղեկացրեց, որ խմբակցությունը  հայտարարությունը հավուր պատշաճի քննարկելուց հետո կտա իր վերջնական պատասխանը`  հարցի վերաբերյալ արտահայտելով իր  դիրքորոշումը:
«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության տեսակետը քննարկվող հարցի վերաբերյալ ներկայացրեց Նաիրա Զոհրաբյանը` հավաստիացնելով, որ այս հայտարարությունը հաշվետվություն է ՀՀ քաղաքացիներին եւ անհիմն են այն շահարկումները, որ սա հերթական «գալըչկա» ստանալու փորձ է ԵԽ-ի առջեւ ստանձնած պարտավորությունների կատարման ճանապարհին: Խմբակցությունը անհիմն է համարում մարտիմեկյան իրադարձությունների ուսումնասիրման նպատակով ստեղծվող ժամանակավոր հանձնաժողովի վերաբերյալ ընդդիմության անվստահությունը եւ կոչ արեց «Ժառանգությանը» մասնակցել հանձնաժողովի աշխատանքներին եւ ոչ օբյեկտիվ քննարկումների դեպքում այդ մասին հայտարարությամբ հանդես գալ եւ դուրս գալ հանձնաժողովից:
Եզրափակիչ ելույթում Հրանուշ Հակոբյանը շնորհակալություն հայտնեց շահագրգիռ քննարկումների համար: Նա համաձայնեց, որ անելիքներ դեռ շատ կան. 8 տարում մեր երկրում չէին կարող ձեւավորվել եվրոպական չափանիշներին համապատասխանող ինստիտուտներ: Մեր երկիրը պարտավորություններ է ստանձնել եւ հետեւողականորեն կատարում ենք դրանք. հայտարարության մեջ փորձ է արվել հենց այդ պարտավորությունների կատարման փաստերն արձանագրել: Նա հորդորեց «Ժառանգություն» խմբակցությանը  չվատաբանել այն ամենը, ինչ իրականում կատարվում է. լավին պետք է լավ ասել, վատին` վատ: Նա հավաստիացրեց, որ կառուցողական բոլոր առաջարկները կընդգրկվեն հայտարարության մեջ:
ԱԺ պատգամավորները քննարկեցին նաեւ Ազգային ժողովի նորաստեղծ 3 մշտական հանձնաժողովների նախագահների ընտրության հարցը:
ԱԺ պատգամավոր Էդուարդ Շարմազանովը ՀՀԿ խմբակցության անունից ԱԺ գյուղատնտեսական եւ բնապահպանական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի թափուր պաշտոնի համար առաջադրեց ՕԵ խմբակցության անդամ, պատգամավոր Խաչիկ Հարությունյանի, իսկ ԱԺ տարածքային կառավարման եւ տեղական ինքնակառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի համար` ՕԵ խմբակցության անդամ, ԱԺ պատգամավոր Հովհաննես Մարգարյանի թեկնածությունները: Նա նաեւ տեղեկացրեց, որ խորհրդակցության արդյունքում կոալիցիայի անդամ քաղաքական ուժերը որոշել են խորհրդարանական ընդդիմության իրավունքներն ընդլայնել, ուստի կոալիցիայի անդամ քաղաքական ուժերը առաջարկում են «Ժառանգություն» խմբակցությանը ԱԺ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի թափուր պաշտոնի համար իր կազմից առաջադրել թեկնածություն:
Քանի որ «Ժառանգությունը» թեկնածու չառաջադրեց, Ազգային ժողովի նախագահ Տիգրան Թորոսյանը հայտարարեց, որ այս հանձնաժողովի նախագահի թափուր պաշտոնի ընտրության հարցը օրակարգից դուրս է գալիս. այդ հարցին Ազգային ժողովը կանդրադառնա աշնանային նստաշրջանում կամ էլ անհրաժեշտության դեպքում` արտահերթ նիստում:
Հանձնաժողովների նախագահների թեկնածուներ Խաչիկ Հարությունյանը եւ Հովհաննես Մարգարյանը  ելույթներում իրենց պատկերացումները շարադրեցին հանձնաժողովների կատարելիք աշխատանքների վերաբերյալ եւ հավաստիացրին, որ ջանք չեն խնայի խորհրդարանի  վստահությունն արդարացնելու համար:
Թեկնածուների վերաբերյալ դրվատանքի խոսքեր ասացին ԱԺ պատգամավորներ Արամ Սաֆարյանը, Ռաֆիկ Պետրոսյանը եւ Էդուարդ Շարմազանովը:
Ներկայացնելով «Ժառանգություն» խմբակցության տեսակետը` Ստյոպա Սաֆարյանը նկատեց, որ ընդդիմությանը խորհրդարանական աշխատանքներին մասնակից դարձնելու քայլերը ողջունելի են, բայց բավարար չեն, ուստի խմբակցությունը չի կարող հանձնաժողովի նախագահի թեկնածություն ներկայացնելու կոալիցիայի առաջարկն ընդունել: Խմբակցությունը կարծում է, որ նախ պետք է ընդլայնել ընդդիմության ընթացակարգային իրավունքները եւ նոր միայն մտածել հանձնաժողովի նախագահ ունենալու մասին:
ՀՀԴ խմբակցության անդամ Արտյուշա Շահբազյանը համոզմունք հայտնեց, որ կոալիցիոն ուժերի միջեւ համաձայնությունը ավելի պետք է նպաստի համատեղ աշխատանքի արդյունավետությանը: Նա տեղեկացրեց, որ իրենց խմբակցությունը կողմ է քվեարկելու առաջադրված թեկնածուներին:
Քննարկվեց «Սպառողական կրեդիտավորման մասին», «Ֆինանսական համակարգի հաշտարարի մասին», «Բանկային ավանդների ներգրավման մասին»  եւ դրանց հետ կապված այլ օրենքներում փոփոխություններ առաջարկող օրինագծերի փաթեթը, որը ներկայացրեց ՀՀ ԿԲ նախագահ Արթուր Ջավադյանը:
«Սպառողական կրեդիտավորման մասին» ՀՀ օրենքի ընդունման նպատակը ֆինանսական ոլորտում սպառողների իրավունքների պաշտպանությունն է, ֆինանսական համակարգի նկատմամբ հանրության վստահության բարձրացումը, ֆինանսական միջնորդության ավելացումը:
«Ֆինանսական համակարգի հաշտարարի մասին» ՀՀ օրենքի նպատակը ֆինանսական ոլորտում սպառողների իրավունքների պաշտպանությունն է, նրանց բողոքների արագ, արդյունավետ եւ անվճար քննությունը, ֆինանսական համակարգի նկատմամբ հանրության վստահության բարձրացումը եւ ֆինանսական միջնորդության ավելացումը: Օրենքը կարգավորում է ‎ֆինանսական համակարգի հաշտարարի կողմից ֆինանսական կազմակերպությունների դեմ սպառողների կողմից ներկայացված պահանջների քննության կարգը, ‎ֆինանսական համակարգի հաշտարարի կարգավիճակը, ‎ֆինանսական համակարգի հաշտարարի գրասենյակի ստեղծման եւ գործունեության կարգն ու պայմանները եւ սպառողների պաշտպանության հետ կապված այլ իրավահարաբերություններ:
«Բանկային ավանդների ներգրավման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի ընդունման նպատակը բանկերի կողմից ավանդների ներգրավման պայմանների եւ կարգի վերաբերյալ միասնական կանոնների սահմանումը եւ այդ կանոնների միջոցով սպառողների իրավունքների պաշտպանությունն է: Օրենքը կարգավորում է բանկերի կողմից ավանդների ներգրավման ժամանակ բացահայտվող տեղեկատվության շրջանակը, այդ տեղեկատվության տրամադրման, հաշիվների եւ ավանդային պայմանագրերի գովազդման, ավանդների նկատմամբ տոկոսների հաշվարկման կարգը եւ պայմանները, ինչպես նաեւ ավանդատուների իրավունքներն ու օրինական շահերը պաշտպանող այլ իրավահարաբերություններ:
Ազգային ժողովը քննարկեց նաեւ «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության եւ Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության կառավարության միջեւ 2007-2008 թթ. ֆինանսական համագործակցության մասին» համաձայնագիրը:

Внеочередная сессия Национального Собрания
В соответствии с 70-й статьей Конституции РА, по инициативе депутатов НС 16 июня созвана внеочередная сессия НС РА.
Депутаты НС голосованием утвердили специальный порядок обсуждения ряда проектов законов и проект решения НС “О создании Временной комиссии НС по изучению происшедших в городе Ереване 1-2 марта 2008 г. событий и их причин”.
Затем НС обсудило вопрос избрания во Временную комиссию  не включенного во фракции депутата – членом комиссии был избран депутат НС Л.Хачатрян.
Председатель НС Т.Торосян напомнил, что фракции НС должны выдвинуть по две кандидатуры депутатов – в трехдневный срок после своего создания комиссия должна разослать приглашения для участия в работах с правом совещательного голоса  также внепарламентским политическим силам.
НС обсудило проект закона РА “О структуре Правительства РА”, который представил министр юстиции РА Г.Даниелян. Оратор сообщил, что в структуру правительства внесено изменение: действующие 17 министерств пополнились еще одним – Министерством по вопросам диаспоры, которое войдет в структуру правительства и будет функционировать с 1 октября 2008 г.
В выступлениях депутатов НС по законопроекту осознавалась важность  создания нового министерства, но прозвучали предложения по изменению названия и наименованию его Министерством по связям с диаспорой, а В.Ованнисян предложил назвать его Министерством по связям с диаспорой и репатриации”.
Представляя точку зрения фракции “Оринац Еркир”, О.Маргарян  подчеркнул важность проекта и заметил, что в парламенте по структуре Правительства РА впервые обсуждается подобный законопроект. Фракция также считает целесообразным изменение наименования в Министерство по связям с диаспорой. “ОЕ” будет голосовать в пользу данного проекта.
В заключительном выступлении министр юстиции РА, обращаясь, в частности, к наименованию министерства, заметил, что если НС будет настаивать на предлагаемом названии как более “емком”, то лично он ничего против такого предложения не имеет, хотя представленное название вполне соответствует функциям министерства.
НС обсудило также предложенный депутатами Гр.Акопян,  К.Карапетяном, Г.Карапетяном,  Д.Арутюняном, Э.Бишарян и А.Адонцем проект заявления НС “Об исполнении предложений резолюции 1609 ПАСЕ”, который представила соавтор Гр.Акопян. В своих выступлениях  депутаты  НС А.Мартиросян, С.Сафарян, З.Постанджян, А.Бахшян и Л.Алавердян сочли нереальными некоторые отмеченные в заявлении положения, а проделанные шаги – неполными и непоследовательными.
Депутаты   А.Авоян, Р.Петросян и А.Ашотян заметили, что содержание заявления созвучно представленным коалицией положениям, которые являются важными условиями прогресса нашей страны. Они вытекают не только из взятых на себя Арменией обязательств перед СЕ, но и осознания ответственности перед нашей страной и народом и решимости.
В оценке В.Даллакяна, мы должны предпринять прогрессивные шаги не только по указке других, а исходя из наших интересов.
Выражая точки зрения фракции “Наследие”, В.Хачатрян считает уместным упомянуть китайскую мудрость: ”Когда был молод, слушал людей и верил сказанному ими, когда же стал мудрее – слушал людей и смотрел на их дела”. “Наследие”, внимательно следя за ходом выполнения обязательств, видит, что большая часть проблем остается неразрешенной, власти и политическая коалиция не хотят идти на последовательные и целенаправленные шаги, обеспечивающие развитие страны. Он сообщил, что фракция даст свой окончательный ответ после должного обсуждения заявления, выразив свою позицию по вопросу.
Точку зрения фракции “ПА” по обсуждаемому вопросу представила Н.Зограбян. Фракция считает необоснованным недоверие оппозиции к временной комиссии, создаваемой с целью расследования первомартовских событий, и призвала “Наследие” участвовать в работе комиссии и, в случае необ’ективности обсуждений, выступить об этом с заявлением и выйти из нее.
В заключение Гр.Акопян поблагодарила за заинтересованный разговор. Она согласилась с тем, что работ – непочатый край: за 8 лет в нашей стране не могли сформироваться институты, соответствующие европейским стандартам. Наша страна взяла на себя обязательства и мы их последовательно выполняем – в заявлении сделана попытка закрепить именно эти обязательства. Г-жа Акопян призвала фракцию “Наследие” не охаивать реально сделанное: о хорошем надо говорить хорошее, о плохом – плохое. Она заверила, что все конструктивные предложения будут включены в заявление.
Депутаты проголосовали  также по вопросу избрания председателей трех новосозданных  постоянных комиссий НС.
Депутат Э.Шармазанов от имени фракции РПА предложил на вакантное место председателя Постоянной комиссии НС по вопросам сельского хозяйства и охраны природы  члена фракции “ОЕ” депутата Х.Арутюняна, а на пост председателя Постоянной комиссии НС по вопросам территориального управления и местного самоуправления - члена фракции “ОЕ” депутата О.Маргаряна. Он также сообщил, что в итоге консультаций политические силы-члены коалиции решили расширить права парламентской оппозиции, поэтому предложили фракции “Наследие” выдвинуть из своего состава кандидатуру на вакантную должность председателя Постоянной комиссии НС по социальным вопросам.
Поскольку “Наследие”  не выдвинуло кандидатуры, Председатель НС Т.Торосян заявил, что вопрос избрания на вакантную должность председателя этой комиссии исключается из повестки дня – к этому вопросу НС обратится на осенней сессии или, в случае необходимости, на внеочередном заседании.
Кандидаты председателей комиссий Х.Арутюнян и О.Маргарян в своих выступлениях изложили свои представления о предстоящей работе и заверили, что не пожалеют усилий для оправдания надежд парламента.
С похвалой в адрес кандидатов выступили депутаты А.Сафарян, Р.Петросян и Э.Шармазанов.
Представляя точку зрения фракции “Наследие”, С.Сафарян отметил, что шаги по привлечению оппозиции  к участию в парламентской работе можно приветствовать. Фракция считает, что следует прежде всего расширить процедурные права оппозиции и лишь затем думать о своем председателе комиссии.
Член фракции АРФД А.Шахбазян сообщил, что их фракция будет голосовать в пользу выдвинутых кандидатур.
Обсужден был законодательный пакет, предлагающий изменения в законах “О потребительском кредитовании”, “О мировом судье финансовой системы”, “О вовлечении банковских вкладов” и в смежных с ними других законах, представленный   председателем ЦБ РА А.Джавадяном.
Цель принятия закона РА “О потребительском кредитовании” – защита прав потребителей в финансовой сфере, рост доверия  общества к финансовой системе, расширение финансового посредничества.
Цель принятия закона РА “О мировом судье финансовой системы” – защита прав потребителей в финансовой сфере, скорейшее, эффективное и бесплатное рассмотрение их жалоб, рост финансового посредничества.
НС обсудило также соглашение “О финансовом сотрудничестве между Правительством РА и Правительством ФРГ в 2007-2008 гг.”